Larnaka - Cypr

Larnaka (gr. Λάρνακα, daw. Kition) – miasto w Republice Cypryjskiej, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Stanowi ośrodek administracyjny dystryktu Larnaka. Najważniejsza część Larnaki to plaża z promenadą wzdłuż wybrzeżą i aleją, na której znajduje się mnówsto restauracji, barów, sklepów i hoteli. Całe życie towarzyskie właśnie skupia się przy plaży, która jest piaszczysta i płaska, tworząc szeroką i dlugą przez całe miasto powierzchnię do aktywnej rekreacji.
W pobliżu Larnaki, około 12 km, za miastem znajduje się główny port lotniczy Cypru. W starożytności Larnakę nazywała się Kition .Jest to trzecie co do wielkości miasto Cypru.
Współczesna nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa λάρναξ larnaks, oznaczającego naczynie, pojemnik lub sarkofag służące do przechowywania doczesnych szczątków zmarłego. Tutaj miał bowiem zostać pochowany św. Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr, gdzie został założycielem miejscowej gminy chrześcijańskiej. Na miejscu jego grobu wznosi się najsłynniejszy zabytek miasta, kościół Ajos Lazaros z IX wieku.
W pobliżu Larnaki znajduje się meczet Hala Sultan, jedno z najświętszych miejsc islamu. Znajduje się tam grób ciotki Mahometa, Umm Haram.